Illustrator – převod obrázku a písma na sigleline vektorizací

  • 2 minut čtení

V dnešním krátkém návodu vám popíši, jak je možné převést obrázek, nebo písmo do jednolinkové podoby (angl. songle-line) pomocí vektorizace bitmapového obrázku.

Převod do linek je vhodný zejména pro gravírování laserem, nebo pro frézování na CNC, kdy není možné aby stroj jel dvě obrysové linky – jedna linka nejen že je rychlejší ale i přesnější a správnější.

1, Převod písma

Nejprve napište požadovaný text, a zvolte správný typ a velikost písma. Poté klikněte na menu Objekt – Rastrovat a potvrďte OK.

Následně zvolte v menu možnost Objekt – Živá Vektorizace – Volby vektorizace. Nastavte hodnoty jako je uvedeno na obrázku níže (POZOR!!! hodnota Max. tloušťka tahu  se bude lišit podle velikosti písma). Důležité je zejména zaškrtnutí volby TAHY a práce s maximální tloušťkou tahu.

Tím se převede uvedený nápis na objekt s jedinou linkou – tedy do podoby vhodné pro gravírování single-line.

2, Převod obrázku

Nejprve vložte do Illustratoru obrázek, který chcete převést (Soubor – Umístit). Potom zvolte možnost Živé vektorizace a postupujte jako v předchozím bodě u písma.

Výsledky tohoto postupu samozřejmě nejsou vždy dokonalé, ale jelikož obecně neexistuje mnoho možností převodu do single-line tak tato možnost může být užitečná.

Výsledek převodu: