InDesign – obtékání textu okolo tvaru

  • 3 minut čtení

Dnes si povíme, jak v programu InDesign nastavit obtékání textu okolo objektu, nebo obrázku. Tato funkce je v InDesignu podobná jako v ostatních textových editorech, ale má i několik zajímavostí navíc – například automatickou detekci okrajů a podobně. Správné nastavení obtékání se vám budet hodit zejména při tvorbě delších publikací a časopisů, kde se dám správným požitím obtékání ušetřit dost místa.

Nejprve si prosím vytvořte v InDesignu textové pole a vložte do něj libovolný text, pokud chcete můžete použít výplňová text Lorem Ipsum. Ten najdete v Indesignu v menu Text – Vyplnit zástupným textem. Poté nakreslete přes text libovolný tvar – nejjednoduší je začít obdélníkem a postupně vyzkoušet i další tvary. Následně si otevřete menu Okna – Obtékání textu a dialogovém okně vyberte způsob obtékání – já jsem zvolil druhou ikonu Obtékaní okolo ohraničujícího rámečku a nastavil jsem 2mm okraj obtékání.

Obtékání okolo ohraničovacího rámečku je vhodné pro obdélníky a fotografie, obtékání podle tvaru lze použít pro jakékoliv jiné objekty – elipsy, mnohoúhelníky a vlastní tvary. V případě fotografie ve sloupcové sazbě lze použít i funkci Přeskočit objekt, což je vlastně obdobou obtékání nahoře a dole.

Zajímavostí u obtékání textu v Indesignu je automatická detekce obrysů – tato funkce umí automaticky nastavit obtékání textu podle objektu ve fotografii, podmínkou je aby objekt ve fotce byl na bílém pozadí. Vložte do Indesignu fotografii (obrázek) s bílým podkladem, zařaďte obrázek dospodu – pod text (POZOR!!! pokud nebude obrázek pod textem nepůjde tuto funkci nastavit!!!), nastavte obtékání okolo tvaru a v rozbalovacím okénku Typ vyberte detekovat okraje. V ten okamžik indesign automaticky najde okraje objektu v obrázku a vytvoří obtékání přesně k tomuto tvaru. V případě potřeby ještě můžete upravit vzdálenost obtékání v milimetrech.

Pokud se obtékání textu chcete dozvědět více, navštivte náš kurz Indesignu.