Inkscape – izometrická mřížka

  • 2 minut čtení

Izometrická mřížka (Axonometric grid), je užitečná pomůcka v programu Inkscape. S její pomocí můžete snadno kreslit tvary v prostorovém zobrazení. Následující článek vám popíše základní nastavení izometrické mřížky a několik způsobů použití.

inkscape grid

Izometrické zobrazení, je způsob kreslení ve 2D, které může napodobovat objekty 3D. Pokud chcete začít kreslit prostorové tvary v Inkscape, nejprve si budete muset zapnout vhodnou mřížku.

1, Zapnutí izometrické mřížky

Klikněte na menu Soubor – Vlastnosti dokumentu. Přejděte na kartu Grids (Mřížky).

V rozbalovacím poli Creation (Vytvoření) vyberte položku Axonometric grid a kliněte na tlačítko NEW (nová mřížka).

Vraťte se do hlavní nabídky Inkscape, klikněte na položku Zobrazení – Mřížka. V tomto okamžiku by se vám měly v dokumentu ukázat modré čáry mřížky. Zobrazují se ale zároveň klasická čtvercová i izometrická mřížka.

Ještě jednou přejděte do Soubor – Vlastnosti dokumentu. Vyberte záložku Grids.  Ve spodní části okna označené jako Defined Grids uvidíte dvě záložky. První z nich označuje klasickou čtvercovou mřížku (Rectangular grid). Vypněte zaškrtávací pole Enabled a Visible. Toto nastavení způsobí, že objekty se k původní mřížce nebudou přichytávat,  a čáry se nebudou zobrazovat. Pokud nyní okno Vlastnosti dokumentu zavřete uvidíte ve stránce pouze izometrickou mřížku.

inkscape

2, Kreslení v mřížce

Ujistěte se , že máte zapnutou funkci přitahovat na mřížku. Volba Zobrazení  – Snap musí být zapnutá, aby všechny čáry, které budete kreslit byly automaticky zarovnané na body mřížky.

Nejlepší je pro kreslení používat nástroj Kresba beziérových křivek. Pomocí tohoto nástroje stačí postupně klikat do jednotlivých průsečíků mřížky. Pokračujte dokud tvar neuzavřete. Doporučuji hned vzápětí objekt vybarvit pro snadnější manipulaci.

inkscape

Například vyzkoušejte nakreslit nástrojem Beziérův režim písmeno „L“ jako v následující ukázce:

Tento postup je téměř ideální pro tvorbu firemního 3D loga.

 

Další příklady k vyzkoušení mohou například takto:

inkscape

inkscape