Inkscape – stylizované staré pozadí

V tomto návodu vám chci ukázat super jednoduchý trik, jak vytvořit stylizované “okousané” pozadí. Samozřejmě tento efekt můžete použít na jakékoliv objekty. Zároveň si tím ukážeme principy fungování masky v Inkscapu.

V novém dokumentu si nakreslete objekt, který využijeme jako pozadí. Dále budeme potřebovat bitmapový obrázek který použijeme jako masku. Ideální je fotografie nějakého povrchu (v mém případě starý beton), obrázek musí být ve stupních šedé (nebo černobílý). Maska totiž odkrývá kresbu pod v bílých plochách a zakrývá objekty, které jsou pod černou barvou.

Připravte si následující podklady do pracovní plochy Inkscape (obrázek, který použijeme jako masku vložíte pomocí menu Soubor – Import…):

inkscape maska

Černobílým obrázkem překryjte objekt, který bude sloužit jako pozadí. Označte oba objekty (ČB obrázek a tvar), klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte položku Set Mask.

inkscape maska

Výsledkem bude barevný objekt viditelný pouze ve světlých částech původního obrázku povrchu.
Pokud doplníte text a další prvky bude výsledek vypadat například takto:

inkscape maska

Stejný postup můžete použít např. pro vytvoření razítka:

inkscape maska

Pokud máte nějaké další otázky k tomuto tématu kontaktujte nás, nebo přijďte na některý z našich kurzů.

Prokop Zelený

Návrhář, vizionář a tvůrčí duše – tak bych se rád představil. Jsem designér, který se vášnivě zabývá uměním a estetikou. Pro mě design není pouze povolání, ale způsob života, který mi umožňuje vyjádřit svou kreativitu a ovlivnit svět kolem sebe. Mým cílem je vytvářet inovativní a funkční designová řešení, která překračují očekávání a zanechávají stopu. Každý projekt je pro mě výzvou, kterou se těším přijmout a ve které spatřuji možnost přinést něco nového a inspirativního.