Inkscape – základní ořez fotografie

Na základě vašich dotazů a zájmu je dnešní tutoriál zaměřen na základní ořezávání fotek v programu Inkscape. Nejprve si vyzkoušíte oříznutí do základního tvaru,  poté můžete zkusit oříznutí vlastní cestou.

V první řadě budete potřebovat fotografii, kterou ořízneme. Najděte vhodný obrázek a pomocí menu Soubor – Import ho načtěte do Inkscapu. Poté nakreslete přes fotografii libovolný tvar (já  použil obdélník s oblými rohy). Označte oba objekty – nástrojem Výběr. Na označené (!!!) objekty klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte možnost SetClip.

inkscape ořez fotografie

inkscape oříznutí fotografie

V dalším z návodů uvidíte jak si nakreslit vlastní cestu pro přesnější ořez fotografií. Nebo můžete navštívit některý z našich kurzů.

Prokop Zelený

Návrhář, vizionář a tvůrčí duše – tak bych se rád představil. Jsem designér, který se vášnivě zabývá uměním a estetikou. Pro mě design není pouze povolání, ale způsob života, který mi umožňuje vyjádřit svou kreativitu a ovlivnit svět kolem sebe. Mým cílem je vytvářet inovativní a funkční designová řešení, která překračují očekávání a zanechávají stopu. Každý projekt je pro mě výzvou, kterou se těším přijmout a ve které spatřuji možnost přinést něco nového a inspirativního.