Úvod do Inkscape

  • 3 minut čtení

Co je program Inkscape a k čemu se používá?
Inkscape je grafický program, přesněji SVG editor pro tvorbu a úpravy vektorové (a částečně i bitmapové) grafiky. Obrovskou výhodou tohoto programu je jeho multiplatformita tzn. lze ho instalovat jak na operačním systému Linux tak na Windows. Dostupná je i verze pro iOS. Zároveň je program zdarma, volně ke stažení ho naleznete na stránce inkscape.org.

Mezi přednosti Inkscapu patří jednoznačně jeho uživatelská přívětivost. Program je vhodný pro začátečníky, kteří se v jeho prostředí dokáží velmi rychle zorientovat. Zároveň ale obsahuje i pokročilé funkce, které ocení i profesionální tvůrci – grafici.

Další výhodou, kterou bych rád zmínil jsou rozsáhlé možnosti importu i exportu napříč ostatními grafickými softwary. Například formát PDF lze do Inkscape snadno importovat a upravovat, což je funkce, která je velmi užitečná v běžném životě i v profesionální praxi.

Proč vybrat program Inkscape?

V současné době je k dispozici velké množství různých grafických editorů. Od super jednoduchých po velmi složité (a obvykle značně drahé). Proč tedy zvolit právě Inkscape?

Nejprve bych se zaměřil na rozdíly mezi jednotlivými aplikacemi. A začnu asi nejznámějším vektorovým editorem – Adobe Illustrator. Je to špičkový program, a byly doby, kdy jsem odmítal otevřít jakýkoliv jiný program. Tehdy jsem ale kreslil zejména technické ilustrace. Pro tyto konkrétní účely byl Illustrator nepřekonatelný. Bohužel největší nevýhodou Illustratoru (a vlastně celého Adobe) je cena.

Pokud nejste profesionální grafik, nebo DTP studio bude pro Vás překážkou zaplatit cca. 15 tis. Za samotný Illustrator, nebo téměř 40 tisíc za celý balík Creative suite (Photoshop, Illustrator, InDesign). Profesionálům mohu Adobe jen doporučit, ale v tomto článku bych se chtěl zaměřit spíše na běžné (občasné) uživatele grafických programů. Pro ty je uvedené cena přeci jen dost vysoká. A to je první bod kde bych zmínil Inkscape. Inkscape program typu  OpenSource – to znamená otevřený kód. Laicky řečeno program je uvolněn ke stažení a používání zadarmo.

 

Mezi hlavní výhody Inkscape patří:

  • Jednoduchá instalace
  • Intuitivní ovládání
  • Podpora různých formátu (otevírání i export)
  • Program je v češtině
  • Nižší nároky na výkon počítače
  • Inkscape je ZDARMA

 

Celý text najdete v našem ebooku Inkscape- praktický průvodce.